Skal Expressklubben åpne for bruk av GPS i regatta? Du bestemmer.

gps

Det har lenge vært en diskusjon hvorvidt vi skal åpne opp for at GPS´bruk på regattabanen. Er det i det hele tatt mulig å stoppe bruken av dette? Nå er det en GPS på annenhver telefon og på mange klokker. For to år siden var det et tilfelle der en båt ble “tatt” på fersken i Færdern´men et svært display nede i byssa. Det er disse vår klubb har villet til livs, da de er svært dyre i forhold til båt og resten av utstyret. Nå har vi kommet i en situasjon der vi rett og slett er nødt å stole på konkurrentene. Vi må stole på at de ikke prøver ut GPS´en på telefonen et ørlite sekund bare for å sjekke strømmen “litt”.

Vi synes det er viktig å vite hva dere alle synes om akkurat dette, slik at vi alle kan stille likt ved sesongstart, enten det er med eller uten GPS. Og bare for å understreke det, så er vi i styret 100% objektive på dette området, og vil lytte til dere. Men som dere vet så står det i reglene at vi ikke skal bruke denne elektronikken, så det bør være en tydelig dragning mot å åpne for det, for at vi skal forandre regelen. Det kan jo også hende at vi skal moderere regelen. – at det fortsatt skal være forbudt på pølsebane, men ok på “offshore”. Men det er vel ikke mange som vil være superaktive med GPS på korte pølsebaner likevel.

Til høyre på siten ser du en “POLL” der du kan stemme på det du mener er riktig for klassen.

Mathias Friis

27/02/2010